T-41. 2020. 08. 26. Bábel tornya

 

Kedves Szülők és Gyerekek!

 

Isten azt mondta Noénak és fiainak: 1Móz 9,1: Szaporodjatok és sokasodjatok, és töltsétek be a földet. Noé utódai elszaporodtak, de egy idő után Isten akaratával szembe szállva, nem akarták betölteni a földet, hanem egy helyen akartak letelepedni. 1Móz 11, 4: És mondának: Jertek, építsünk magunknak várost és tornyot, melynek teteje az eget érje, és szerezzünk magunknak nevet, hogy el ne széledjünk az egész földnek színén. A történetből megtudjuk azt is, hogy Sineár földjének síkságán szerették volna ezt az égig érő tornyot felépíteni. De ez nem tetszett Istennek, és megakadályozta, hogy a tervüket véghez vigyék.

Azzal akadályozta meg, hogy a nyelvüket összezavarta. Addig ugyanis az egész földnek egy nyelve volt, hiszen mindenki Noé leszármazottja volt. Mivel nem értették meg egymást, ezért abbahagyták a torony építését, és elszéledtek az egész földön. Úgy lett, ahogy Isten akarta.

A tornyot és a várost Bábelnek nevezték. Bábel azt jelenti: zűrzavar. Biztos hallottátok már ezt a mondást: „Bábeli zűrzavar”. Ezt akkor szokták mondani, amikor egy helyen sokan beszélnek egyszerre, vagy több nyelven beszélnek, és a zaj vagy az idegen nyelv miatt nem értik egymást.

 

A bábeli toronyépítésnek tanulságai vannak:

1.) Az akkori emberek egyik bűne a nyílt lázadás volt Isten ellen. Nem akarták a földet benépesíteni, egy helyen akartak maradni. De amit nem tettek meg engedelmességből (hogy betöltsék az egész földet), meg kellett tenniük Isten ítélete miatt. Jobb, ha rögtön engedelmeskedtek Istennek és a szüleiteknek, mert a büntetés után úgyis meg kell tennetek.

2.) Másik bűnük a nagyfokú büszkeség volt. Hogy is gondolták, hogy égig érő tornyot tudnak építeni? Aki büszke és Isten ellen lázad, engedetlen, azt Isten most is megalázza, mint a bábeli torony építőit. 1Pét 5,5b-6a: …az alázatosságot öltsétek fel, mert az Isten a kevélyeknek ellene áll, az alázatosaknak pedig kegyelmet ad. Alázzátok meg tehát magatokat Istennek hatalmas keze alatt…

3.) Nevet akartak maguknak szerezni. 1Móz 11,4 közepe: építsünk magunknak várost és tornyot, melynek teteje az eget érje, és szerezzünk magunknak nevet. Ma is sokan szeretnének „hírneves emberek” lenni. Ez a büszkeség jele, és a hírnév elérése miatt szinte mindig engedetlen az ember Istennel szemben. Végül is Bábel építői nem híresek, hanem „hírhedtek” lettek, azaz rossz hírűekké, megszégyenültekké váltak. Soha ne akarjatok a világ szemében híresek lenni. Soha ne kívánjátok, hogy az emberek „dicsőítsenek” benneteket. A világi hírnév semmit sem ér, sőt káros. Csak az számít, hogy Isten mire értékel bennünket. Nincs annál nagyobb és jobb, ha az Úr dicsér meg: „Jól van, jó és hű szolgám”, és ha Ő ad kitüntetést: Jak 1:12 Boldog ember az, aki a kísértésben kitart; mert minekutána megpróbáltatott, elveszi az életnek koronáját, amit az Úr ígért az őt szeretőknek.

 

Később Sineár földjén, ahol Bábel tornya volt, felépült Babilon városa. Nagy, büszke, gazdag, de Isten ellen lázadó és bálványimádó város.  Babilon lett a Bibliában az istentelenség, az Isten elleni lázadás és a tisztátalanság jelképe. A Jelenések könyvében aztán arról olvasunk, hogy Isten eltörli Babilont is, és azt is, amit Babilon, Bábel jelképez.

 

Aranymondás: Jel 2,10 vége: Légy hű mind halálig, és neked adom az életnek koronáját.

 

Szeretettel: Debrecen, 2020. augusztus 26-án, szerdán

Apostol Imre bácsi